Блогосфера

Вівторок, 26 вересня 2017 10:15

Система зупинки реєстрації ПН повинна перейти в тестовий режим — позиція платників податків

Останнім часом тільки ледачий та байдужий не говорить та не пише про СМКОР (система моніторингу критеріїв оцінки ризиків) ПДВ. Ми проаналізували звернення платників, їх зауваження, заяви представників контролюючих органів, профільного міністерства, Комітету Верховна Рада України з питань податкової та митної політики. І ось що вийшло.

Анонсували тестовий режим СМКОР з 01 квітня до 30 червня 2017 року. ДФС та Мінфін відрапортували, що тестовий режим пройдено вдало – можна переходити до штатного режиму системи. На цю тему було багато публікацій та гучних заяв. Отже, перейшли.

А чи було підготовлено правове підґрунтя? – ні.

По-перше, Наказ Міністерства фінансів №567, яким затверджено самі критерії зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, набрав чинності тільки 20.06.2017 р., тобто за 11 днів до закінчення трьохмісячного тестового режиму, а порядок зупинення реєстрації ПН/РК, передбачений вказаним пунктом ПК, взагалі не було розроблено Міністерством фінансів. Тобто тестовий режим до 20.06.2017 року був за якими критеріями? – це риторичне питання. А отже, випробування системи в тестовому режимі фактично відбувалося протягом 11 днів! Чи не замало для таких важливих зрушень?

Рухаємось далі. 01 липня 2017 року – СМКОР запрацювала в штатному режимі. Було багато незрозумілого і питань: в перші дні роботи в штатному режимі було заблоковано чимало ПН/РК. А що це означає – це фактично відсутність податкового кредиту для покупця, відсутність суми ліміту на реєстрацію власних податкових накладних. А псувати відносини, напрацьовані роками, не хочеться, контрагенти покупця також від нього залежні, чекають зареєстрованого податкового кредиту для себе, і так по ланцюжку. Таким чином, відбувається вимивання обігових коштів через внесення готівки на рахунок СЕА ПДВ задля збереження відносин і реєстрації податкових накладних.

Окремої уваги потребує і процес подачі повідомлень та документів на підтвердження реальності операцій по зупинених податкових накладних. Від самого початку процес не був чітко та досконало прописаний, співробітники ДФС не були чітко проінструктовані про алгоритми дій в різних ситуаціях.

ДФС видавала багато роз’яснень, проводила і продовжує проводити семінари та консультації для платників. А платники в цей час зазнають збитків, прямих збитків. Працювати стало просто не можливо. Безліч часу та сил іде на надсилання в систему документів, кількість додатків обмежена, іноді виникає потреба подати 20 додатків, а такої можливості просто не має.

Непрофесійна та не відточена до автоматизму робота працівників ДФС видається платникам неприйнятною. ДФС – це сервісна служба, котра обслуговує платників податків за кошти цих платників. І це не наш вислів. Про це неодноразово заявляли самі урядовці. Витрачають кошти для утримання апарату, залучають партнерів з Європи та Америки для реформування, обміну досвідом, а методи роботи залишаються тими ж самими.

Численні невдоволення нарешті були почуті профільним комітетом ВРУ. Було запропоновано новий законопроект №7115, котрий всім платникам полегшив би життя. Його вже внесено на розгляд до ВРУ. Як повідомляє  профільний комітет:

Групою народних депутатів — членів Комітету було розроблено та зареєстровано законопроект №7115, що спрямований на вирішення трьох основних проблем:

  1. Зняття перешкоди в роботі підприємств реального бізнесу, що виникли в результаті некоректного застосування контролюючими органами фіскального інструменту (блокування реєстрації податкових накладних), наданого законодавцем, та не відпрацювання процедур його застосування.
  2. Надання часу та можливості контролюючим органам у штатному режимі відпрацювати процедури застосування ризик орієнтованоїсистеми протидії схемному ПДВ без створення зайвих фіскальних ризиків для платників податків.
  3. Недопущення поширення застосування схемного податкового кредиту у період проведення тестового режиму, передбаченого законопроектом, без застосування фактичного масового блокування  реєстрації податкових накладних у ЄРПН.

При цьому для недопущення використання роботи СМКОР в тестовому режимі недобросовісними компаніями, які створюють схемний кредит, законопроектом передбачено надання права керівникам головних управлінь ДФС під їх персональну відповідальність в окремих виключних випадках застосовувати процедуру зупинення податкових накладних, що мають найвищий ступінь ризику.

Тут хочеться зауважити, що такого кроку назустріч платникам ще в жодній ініціативі не було – персональна відповідальність за рішення щодо блокування! Це просто прорив!

Безумовно, спрацювання цієї норми значною мірою залежить від активності громадськості щодо контролю за її застосуванням керівником ДФС, Міністерством фінансів та Кабміном.

Щодо тривалості тестового режиму законопроектом не встановлено жодних часових рамок — доки контролюючі органи не опанують роботу із системою на підставі максимально ефективних критеріїв ризику, доти триватиме тестовий режим. Це логічно, спочатку все відточити до автоматизму, без глобальних покарань, а коли всі алгоритми прописані, всі ситуації опрацьовані – можна і в «штатний» постійний режим переходити.

Народні депутати — члени Комітету закликають колег підтримати законопроект №7115 з тим, щоб вийти із цієї кризової ситуації і надати можливість і бізнесу, і контролюючим органам у перспективі співпрацювати без зайвих штучно створених перешкод.

На противагу профільному комітету ВРУ, Міністерство фінансів України висловлює своє задоволення та підкреслює ефективність роботи СМКОР. Повсякчас рапортує про вдале застосування системи та безперебійну роботу і голова ДФС.  Більше того, на сайті Мінфіну опубліковано звіт про результати роботи системи, презентація дуже райдужна та занадто оптимістична. Визнається наявність певних недоліків, але вони незначні та виправляються оперативно. Крім того, керівник Мінфіну вбачає у даному законопроекті численні корупційні ризики, всілякі зловживання та унеможливлення автоматичного відшкодування ПДВ. А персональна відповідальність голови ДФС за блокування ПН/РК розцінюється як «ручне» керування системою. Натомість чиновники, знову ж таки, нехтують думкою платників. А хіба не платники утримують керівний апарат держави? Тоді чому так просто, просто фразами «ми провели дослідження» або «аналіз роботи системи показав її ефективність» можна відкинути всі зауваження і навіть не дати висловитися людям, котрі утримують посадовців?..

Аргументи, котрі наводять чиновники, не переконливі. Принаймні переконати бізнес про неправомірність чи недоречність повернення тестового режиму їм навряд чи вдасться.

Нам поки що залишається лише чекати на те, що в голови наших урядовців і всіх, хто до цього причетний, прийде думка «а що ж ми робимо?», і сподіваємося, що наш малий і середній бізнес, який і так знаходиться на межі виживання, витримає це нелегке випробування.


За матеріалами сайту «Бухгалтер24»

Ольга Германова

Прес-секретар, Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, кандидат філологічних наук

Детальніше в цій категорії: « Щодо реформи ДФС

Ліберальна податкова реформа #3357 це:


Легалізація зарплат та виведення бізнесу із тіні

Спрощення адміністрування у електронному кабінеті

Ліквідація корупції та детінізація економіки

Створення підприємств та нових робочих місць

Перехід від падіння економіки до її зростання

Збільшеня купівельної спроможності громадян